Rob to tak, aby z toho boli ľudia nadšení.

Vytvor zážitok

Ak chceš, aby ľudí bavilo to, čo robíš, nech už je to hocičo, musíš to robiť tak, aby každý aspekt toho produktu (alebo služby) bol zážitok. Tvoji zákazníci sa chcú cítiť výnimočne keď si niečo od teba kúpia. Najlepším spôsobom, ako toto docieliť je nešetriť na pridanej hodnote. Ak väčšina e-shopov s oblečením balí svoje mikiny do sáčku a pribalí k tomu iba pár nálepeiek, skús to posunúť kľudne aj o dva kroky ďalej. Napíš list, v ktorom poďakuješ zákazníkovi za to, že sa rozhodol pre teba, alebo pridaj do balenia nejaký praktický predmet so svojim logom. Pri rozbaľovaní sa potom bude človek cítiť tak, že si to balil práve preňho, že jeho objednávka prešla starostlivými rukami. To vytvorí veľmi pozitívny zážitok a zvýši to pravdepodobnosť, že sa daný ukáže na tvojom e-shope opäť.

@balenciaga posiela pozvánky na svoje eventy

CryForMercy sa nesústredi (iba) na predaje

Je všeobecne známe, že Február je najslabším mesiacom v roku jednak kvôli jeho dlžké a taktiež kvôli sile predošlých dvoch mesiacov. U nás bol ale opak pravdou. Niežeby sa nám počas vianoc nedarilo, ale Február bol pre nás dva krát taký silný, ako december. Tento fakt som tu teraz nevytiahol preto, aby som na teba flexil, ale preto, aby som ti dokázal, že spôsob, akým to robíme naozaj funguje. Pri vymýšľaní kampaní pre Mercy sa vždy snažíme sústrediť na to, aby sme si s ľudmi vybudovali vzťah. Všetko ostatné príde. Je to druhoradé. Robíme to tak, pretože našim dlhodobým cieľom je vytvoriť silnú komunitu ľudí, ktorí sami o sebe tvoria hodnotu značky. Chceme, aby každé tričko, alebo mikina vyvolávala pocit spolupatričnosti. Až 20% našich mesačných nákladov tvoria predmety, ktoré sa nekupujú ale pribaľujú ku balíkom zadarmo.

Menej teraz je viac potom

Už v decembri sme sa s Paťom dohodli, že prvý polrok si z Mercy nevytiahneme ani cent. Ak nepočítam čaj do kanclu a sem tam nejaké obedové menu za 3.50€ musím poovedať, že sa nám celkom darí. Všetky naše zisky na konci mesiaca vždy putú tam, z kade prišli: ku zákazníkom. Pravidelne posúvame kvalitu textilu, Instagramového profilu, webu, príbalových predmetov, platíme si za kurzy, aby sme sa mohli zlepšiť v tom čo robíme…. Od decembra sa u nás tri krát zmenil textil handier, prestriedali sa u nás už 3 šijace stroje a momentálne pracujeme na prevádzke, kde by ľudia mohli prísť a byť kreatívny pri šálke kávy. Dohoda, že si z našej tvrdej driny nič nebudeme brať vznikla z viery že ak budeme pracovať pre komunitu, neskôr bude komunita pracovať pre nás. 

Záver

V tomto článku som ti chcel predať iba jedno: rob to pre ľudí! Samozrejme, peniaze sú k životu dôležité ale ak sa budeš snažiť na všetkom šetriť a nebudeš staviať svojich zákazníkov na piedestál, skôr či neskôr ťa nahradí niekto, kto to robiť bude. Neboj sa rozdať samého seba, ono sa ti to potom vráti.

Čo si myslíš o tomto článku? Páčil sa ti? Nepáčil sa ti? Myslíš si, že som kretén? Daj mi vedieť nižšie do komentárov. Ďakujem.