Ako začať aj keď nevieš kde.

Máš nejaký sen. Ty to vieš, ja to viem. Jeden z dôvodov, prečo na ňom nepracuješ je ten, že nevieš kde začať (iný dôvod som rozoberal tu).

Ak patríš aspoň zhruba do mojej vekovej kategórie existuje dobrá šanca, že si celkom frustrovaný z toho, že ti pomaly končí detstvo a zrazu sa od teba niečo očakáva.

“Prečo? Veď dokopy ešte nič neviem.”

Veľa mojich známych po škole nebude mať inú možnosť, ako robiť čašníka, pretože nevedia nič. Prežijú celý život bez toho, aby počúvli svoje srdce. Ak si jeden z tých ľudí, neprestávaj čítať! Myslím si, že som prišiel na dobrý spôsob, ako túto situáciu otočiť. Nebude to ale ľahké.

Vyčleň si polrok-rok na to, aby si niekde pracoval celkom zadarmo.

Neodchádzaj ešte!

Áno prečítal si to správne. Ale vypočuj si ma pred tým, ako zavrieš stránku a vrátiš sa ku zabíjaniu času na Instagrame.

Všetci chceme byť úspešní, všetci chceme to, po čom túžime. No sme všeci ochotní zájsť tak ďaleko, ako je nutné?

Tvoja frustrácia z toho, že nevieš kde by si začal vychádza z aj z toho, že o danej problematike vieš prd. Na internete nájdeš iba teóriu, zažiť to ale na vlastnej koži je niečo totálne iné.

Musíš sa dostať do stredu diania a musíš vidieť ako všetko funguje v praxi. Iba tak predídeš pomalým a drahým začiatkom.

Chceš každého predbehnúť? Poviem ti, čo teraz urobíš!

Ak ti predošlé odstavce prehovorili do duše aspoň kúsok, mám pre teba dobrú správu: si na dobrej ceste!

Chceš predbehnúť svoje okolie? Si odhodlaný pracovať? Chceš niečo dokázať? Fajn.

Či už vieš, čo ťa napĺňa, alebo nie, máš kopu času to zistiť. Vytvor si zoznam 10 firiem, ktoré sú v tvojom meste a zaoberajú sa niečim, čo ťa zaujíma.

Máš? Teraz si otvor Gmail a napíš každej firme na zozname niečo podobné:

 

“Dobrý deň, volám sa <meno> a veľmi fandím vašej firme. Zaujíma ma to, čo robíte a chcel by som ísť ku vám na stáž. Nemám žiadne skúsenosti, no som odhodlaný naučiť sa niečo nové. Som ochotný stráviť u vás 25 hodín týždenne úplne zadarmo. Som si istý, že máte kopu vecí, s ktorými treba pomôcť. Ďakujem za odpoveď a prajem pekný deň.”

 

Veľa firiem ti neodpíše, ale ak budeš dostatočne neodbytný/á som si istý, že aspoň jednej sa zídeš. Buď vždy na čas, zaujímaj sa a sľubujem ti, že o pol roka z tamaď odídeš nadupaný skúsenosťami. Aj keď ti možno nedajú zo začiatku zaujímavú robotu, dostaneš sa tam.

Táto správa funguje na podobnom princípe, ako som už spomínal pri písaní influencerom. Každý má rád veci zadarmo. Každý má svoje ego a ty sa vďaka tomu posunieš pred každého v tvojom veku.

Okrem skúseností taktiež získaš, ak už nič iné, referenciu do životopisu.

Ako viem, že to funguje?

Predtým, ako som s Paťom odštartoval CryForMercy, pracovali sme pre jeden dosť veľký e-shop. Veľa vecí, ktoré sme tam nabrali sa stali pevným základom nášho know-how a práve vďaka nim sa nám podarilo tak rýchlo uspieť v podobnom odvetví.

Dá sa povedať, že som mal šťastie. Ako 18-ročný som sa vypracoval na vysokú pozíciu na marketingovom oddelení, kde som mal prístup ku všetkým prehľadom, účtovníctvu, ku Google Analytics… Skrátka som videl všetky finančné aj nefinančné vstupy a výstupy firmy.

Háčik bol ale v tom, že aj napriek mojej dôležitej role som tam pracoval za pár drobných. Bol som vo firme každý deň v týždni, dvíhal som telefóny od 07:00 do 23:00 a za Instagramom som sedel doslova 24/7. Celé toto za nie viac ako 100€ mesačne, ktoré mi zamestnávateľ nakoniec ani nevyplatil.

Na prvý pohľad to neznie lákavo, viem. Mám však za to, že nebyť týchto často veľmi stresujúcich dní, nemal by som na to robiť to, čo robím.

Využi čas, kedy bývaš u rodičov!

https://www.instagram.com/p/BqkyPpxHGkw/

Áno, áno chápem. Predstava, že by si pracoval niekde zadarmo neznie dvakrát lákavo,no daj mi minútu a vysvetlím ti, prečo by si tomu mal dať šancu.

Ak máš to šťastie a ešte stále bývaš u starostlivých rodičov, máš obrovskú výhodu – nepotrebuješ peniaze! A hovoríme o veľkom šťastí! Mamahotel je ten najlepší hotel. Sľubujem.

Prestaň sa mračiť a zamysli sa: U rodičov máš (pravdepodobne) teplú stravu trikrát denne, vodu, desiatu a olovrant. To je všetko, čo ti treba. Ak si úplný frajer a dostávaš dokonca vreckové, tak ani piatky nemusia byť také hrozné.

Teraz je ten čas tvojho života, kedy môžeš makať celé dni a vybudovať niečo obrovské!

Nemáš žiadne záväzky, nikomu si sa nesľúbil a s najväčšou pravdepodobnosťou sa od teba veľa neočakáva. Od pondelka až do nedele môžeš sedieť za počítačom a posúvať sa, budovať niečo. Všetko, čo potrebuješ ti padá rovno do úst a nikto ti to nemá za zlé!

Na flákanie ešte budeš mať čas, inokedy.

Toto je ľahšia cesta, ver mi.

Ak to nechceš riešiť týmto spôsobom, môžeš sa to kľudne skúsiť naučiť všetko sám. Z môjho pohľadu je to ale nuda, trvá to oveľa dlhšie a stojí to kopu peňazí na neúspešných reklamách, zlých produktoch, technike…

Uvedomujem si, že toto nieze asi najviac sexy riešenie. Chce to veľa odhodlania ale na konci dňa ťa to posunie viac, ako si dokážeš predstaviť.

Ak budeš pre niekoho pracovať, všetky tieto veci budú platené za teba. Tebe už len stačí nasávať čo najviac vecí okolo teba. Nehovoriac o tom, že spoznáš kopu odborníkov a zaujímavých ľudí.

 

Čo si myslíš o tomto článku? Viem, o čom hovorím, alebo som úplne mimo? Daj mi vedieť do komentárov, alebo mi napíš na môj Instagram.